Kia

Kia

Kore’den 1944 yılında yola çıkarak dünya otomotiv pazarında büyük başarılar elde eden KIA, tasarımı ve teknolojisi ile fark yaratan, otomobil sevenlerin tutku ile bağlı olduğu modeller üretiyor. Ülkesinin ilk bisiklet ve otomobil üreticisi olan KIA, Güney Kore'nin global otomotiv pazarlarında boy göstermesine de öncülük ediyor.

Peter Schreyer İmzalı Ödüllü Marka
Yüksek performans, verimlilik ve üstün donanım gibi özelliklerle dikkat çeken KIA modellerinin başarısının ardındaki itici güçlerden biri olarak yenilikçi tasarım anlayışı öne çıkıyor. Otomotiv endüstrisinin önde gelen isimlerinden Peter Schreyer’ın 2006 yılında KIA’da baş tasarımcı olmasıyla beraber, KIA’nın tasarım anlayışı tamamen yeni bir boyuta geçti ve bu değişim satışlarda da kendini belli etti. KIA, 2005 yılında 1,1 milyon adet olan yıllık satışlarını 2015 yılında yani Peter Schreyer’ın şirketteki 10. yılında 2,92 milyon adede çıkarttı. Otomobil tasarımına verdiği önemin bir göstergesi olarak KIA, Peter Schreyer’ın tasarım bölümünün başına gelmesi ile birlikte tüm ürün gamını yenileme sürecine girdi. Bugün gelinen noktada dünyanın en çekici ve en dinamik modellerine sahip olan KIA, “kaplan burnu” (tiger - nose) tasarımlı ön ızgarasıyla özgün bir marka kimliği ortaya koyuyor. KIA’nın Namyang-Kore, Irvine-California-ABD ve Frankfurt-Almanya olmak üzere 3 farklı tasarım stüdyosu bulunuyor. KIA modellerinin almış olduğu; Red Dot, Good Design, IF Design gibi dünyanın önde gelen tasarım ödülleri, markanın doğru tasarım dilini uygulamakta olduğunu gözler önüne seriyor.

Türkiye’de KIA
KIA, 2001 yılında Çelik Motor’la imzaladığı distribütörlük anlaşması ile Türkiye’de büyümesine devam ediyor. Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından Çelik Motor’un 1960’dan günümüze 60 yıllık sektör deneyiminin katkısıyla atağa geçen KIA, Türkiye genelinde 38 yetkili satıcı ve 48 yetkili servis noktası ile hizmet veriyor. KIA, 2019 yılında Bolu, İstanbul ve Konya’da açtığı toplam 3 yeni bayilik ile Türkiye’deki satış ve servis ağını büyütmeye devam etti. 2001 yılından bu yana Türkiye’deki satış grafiğini de yükselten KIA, 2018 yılında ise binek ve hafif ticari araç pazarında 9.641 adetlik satış gerçekleştirerek, toplam pazarda yüzde 1.55 pazar payı elde etti. KIA, 2019 yılında daralan otomotiv pazarına rağmen Sportage ve Ceed modellerinin yeni jenerasyonlarını Türkiye’ye getirerek varlığını güçlendirmeye devam etti.

Kalitesiyle, Güvenirliğiyle Yükselen Marka Değeri
Dünyanın en genç ve heyecan verici markalarından biri olan KIA, yenilikçi vizyonu ile dünya çapında marka değerini hızla yükselten şirketler arasına adını yazdırdı. KIA, 2012 yılında Interbrand’in “En İyi 100 Küresel Marka” araştırmasında 87. sırada yer alarak, ilk 100’de önemli bir pozisyon edinmeyi başarmıştı. KIA, Interbrand’in 2019 araştırmasında da sıralamada ilk 80 marka arasında yer alarak, bu alandaki sürdürülebilir başarısına devam ediyor.

Amerika’nın kalite değerlendirme raporu J.D. Power 2016 yılı sıralamasında ilk basamakta yer alan KIA, ürünlerinin kalitesini belgeleyerek, Sportage ve Soul ile segmentlerinin en iyisi seçildi. 2017 yılında yapılan araştırma raporunda da birinciliği göğüsleyen KIA; J.D. Power’ın 2018 yılı araştırmasında ise KIA Rio ve KIA Stinger segmentlerinin en iyi araçları olarak gösterildi. Otomobil sahiplerinin kullanıcı memnuniyetinin baz alındığı J.D. Power İlk Kalite Değerlendirme Raporu’nda KIA, 2017 yılında Amerika’dan sonra İngiltere’de de birincilik elde etti. JD Power’ın en son gerçekleştirdiği araştırmada da listenin ilk 10 listesinde dört modeliyle yer alan KIA, genel sıralamada ise üst üste beşinci yıl liderlik koltuğunu kimseye bırakmadı. Araştırma raporunda son 20 yılın en iyi performansına imza atan KIA, ürünlerinin kalite başarısını sürdürüyor.

Tasarım Ödüllü Ürün Gamı
Her biri kendi segmentinin önemli oyuncularından olan KIA modelleri, gelişmiş teknolojileri ve benzersiz tasarımları ile tüm dünyada dikkat çekiyor.
1953 yılından bu yana tasarımda mükemmelliği temsil eden dünyanın en önemli ve en prestijli ödüllerinden olan IF Design’da dokuz yıldır üst üste ödül kazanma başarısı gösterdi. Son iki yılda üç ödül alma başarısı gösteren ve IF Design ödül sayısını 15’e çıkartan KIA, 2018 yılında Stonic, Stinger ve Picanto modelleriyle yeniden IF Design ödülü almaya hak kazandı.
KIA, IF Design dışında yine uluslararası saygınlığa sahip olan tasarım ödülü Red Dot 2018’den de ödüllerle döndü. Stinger, Stonic ve Picanto ile Red Dot kazanan KIA; Stinger ile kazandığı “Best of the Best” ödülüyle bu ödüle dördüncü kez sahip olmuş oldu.

Yenilenen Modelleriyle Daha İddialı
KIA, 2019 yılında 3. nesline kavuşan ve KIA’nın Avrupa’da üretilen ilk modeli olma unvanını taşıyan Ceed ile hayranlık uyandırıyor. Önceki nesli 1,3 milyon satan Ceed, yeni nesliyle birlikte adını da değiştirdi (Eski adı Cee’d). 1.4 benzinli ve 1.6 dizel motorla otomobil severlerle buluşan Yeni Ceed, KIA’nın hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynuyor. KIA ayrıca, Ceed ailesinin kompakt SUV modeli olan XCeed’i ise Aralık ayı içerisinde Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. KIA’nın Frankfurt’taki tasarım merkezinin başarılı modellerinden olan ve Slovakya tesislerinde üretilen XCeed, 1.6 litre dizel motor seçeneğiyle önümüzdeki günlerde Türkiye’de olacak.

B SUV segmentinde tasarımı ve sınıfında olmayan özellikleriyle dikkat çeken Stonic’i 2018 yılının sonlarına doğru otomobilseverlerle buluşturan KIA, bu segmentte de ezberleri bozmaya devam ediyor.

1994 yılında ilk nesliyle yollara çıkan ve şu anda dördüncü nesli yollarda olan C SUV segmentinin iddialı modeli Sportage’ı 1.6 dizel otomatik versiyonuyla araç sahiplerinin beğenisine sunan KIA, Sportage ile segmentteki konumunu güçlendirmeye hazırlanıyor.

Çevre Dostu Teknolojiler
KIA, hibrit ve elektrikli araç konusunda yaptığı yatırımlarla da otomotivin geleceğine ışık tutuyor. Hibrit SUV sınıfının en düşük yakıt tüketimine sahip olan KIA Niro, 100 km’de 3,8 litre yakıt tüketimi ve yalnızca 88 gramlık CO2 salımıyla sınıfında dikkatleri üzerine çekiyor.

2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda KIA, tamamen elektrikli dört kapılı sedan konseptiyle ilk sedan elektrik aracını da görücüye çıkartmış oldu. Geleceğe ışık tutan bu araçta 21 adet yüksek çözünürlüklü ekranla konsolu boydan boya çevreliyor.

KIA ayrıca, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yeni Soul EV ve Plug in Niro’yu da otomobilseverlerle buluşturdu. 452 km’ye kadar menzil mesafesi sunan Yeni Soul EV, yeni nesil pil kimyasıyla yüzde 25 daha fazla enerji yoğunluğu sağlıyor. 2020’de de alternatif yakıtlı araç üretimine odaklanacak olan KIA, Ceed başta olmak üzere birçok modelinde hibrit, plug-in hibrit ve elektrikli yakıt seçeneklerini otomobilseverlerle buluşturacak.
Kia