KIA Motors

KIA Motors

Kore’den 1944 yılında yola çıkarak dünya otomotiv pazarında büyük başarılar elde eden KIA, tasarımı ve teknolojisi ile fark yaratan, otomobil sevenlerin tutku ile bağlı olduğu modeller üretiyor. Ülkesinin ilk bisiklet ve otomobil üreticisi olan KIA, Kore'nin global otomotiv pazarlarında boy göstermesine de öncülük ediyor. Türkiye’de 2001 yılında Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından Çelik Motor’la distribütörlük anlaşması imzalayan ve Çelik Motor’un deneyiminin katkısıyla atağa geçen KIA, global pazarda olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir yükseliş sergiliyor.

Otomotiv endüstrisinin önde gelen isimlerinden Peter Schreyer’ın 2006 yılında KIA’nın baş tasarımcısı olmasıyla beraber, markanın tasarım anlayışı tamamen yeni bir boyuta geçti ve tüm ürün gamı yenilenme sürecine girdi. “Kaplan Burnu” (tiger - nose) tasarımlı ön ızgarasıyla özgün bir marka kimliği ortaya koyan KIA yenilenen ürün gamıyla beraber küresel satışlarda önemli bir artış kaydetti. KIA, 2005 yılında 1,1 milyon adet olan yıllık satışlarını 2015 yılında yani Peter Schreyer’ın şirketteki 10. yılında 2,92 milyon adede çıkarttı. Red Dot, Good Design, IF Design gibi dünyanın önde gelen tasarım ödüllerine sahip olan KIA, markanın doğru tasarım dilini uygulamakta olduğunu gözler önüne seriyor.

Dünyanın en genç ve heyecan verici markalarından biri olan KIA, yenilikçi vizyonu ile dünya çapında marka değerini hızla yükselten şirketler arasında yer alıyor. 2012 yılında Interbrand’in En İyi 100 Küresel Marka araştırmasında 87. sırada yer alan KIA, 2017 yılında ise marka değerini 6,68 milyar dolara yükselterek dünyanın en değerli 69. markası olarak, en hızlı büyüyen otomotiv markalarından biri oldu.

Amerika’nın kalite değerlendirme raporu J.D. Power 2016 yılı sıralamasında ilk basamakta yer alan KIA, ürünlerinin kalitesini belgeleyerek Sportage ve Soul ile segmentlerinin en iyisi seçildi. 2017 yılında yapılan araştırma raporunda da yine birinciliği göğüsleyen KIA; Soul, kompakt sedan Cerato, kompakt SUV Niro ve SUV Sorento ile 4 farklı sınıfta rakiplerini geride bıraktı. KIA, Amerika’dan sonra J.D. Power’ın İngiltere’deki Kalite Değerlendirme Raporu’nda da birinci oldu. Araştırma raporunda son 20 yılının en iyi performansına imza atan KIA, ürünlerinin kalite başarısını sürdürüyor.

KIA, hibrit teknolojileri ve otonom sürüş gibi geleceğin mobilite çözümlerini şekillendirme noktasında da aktif rol oynuyor. Hem çevre dostu hem de yenilikçi teknolojileri ile KIA, küresel otomobil endüstrisindeki rolünü sürdürülebilir bir marka olarak devam ettiriyor. Otonom sürüş özelliğine sahip araçlara giden yolda dev adımlar atan KIA, yeni nesil ‘DRIVEWISE’ Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri’ne önemli Ar&Ge yatırımları yapıyor.

Beklentileri aşmayı, standartları yükseltmeyi ilke edinen KIA, otomobil dünyasında öncü rol oynamaya devam ediyor.
KIA Motors