KIA'DAN YENİ BİR ALT MARKA: ''DRIVE WISE''

KIA, otonom sürüşe imkân veren ileri düzey sürüş destek sistemleri konusunda yaptığı çalışmalara hız kazandırdı. Bu alanda yaptığı çalışmaları “DRIVE WiSE” adıyla markalaştıran KIA, geleceğin teknolojilerini geliştiriyor. Kısa süre önce, yarı otonom araçların 2020'ye kadar müşterilerle buluşacağını açıklayan KIA, kendi kendini sürme yeteneğine sahip olan tam otonom araçları ise 2030 yılında piyasaya sunmayı hedefliyor. KIA, DRIVE WiSE markasına 2018 yılına kadar toplam 2 milyar dolar yatırım yapacak.

KIA’nın gelişimi devam eden “DRIVE WiSE” teknolojileri, 3-13 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleşen 86. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda otomobil severlere tanıtıldı. Fuar ziyaretçileri, 15 yıl içinde KIA modellerinde yer alacak biri dizi yenilikçi teknolojiyi şimdiden görme şansına sahip oldu.

Sürücülerin araç içindeki emniyetini iyileştirmek için tasarlanan “DRIVE WiSE” teknolojileri, araç kullanmayı kolaylaştıracak. Yol koşullarını ve yoldaki olası tehlikeleri öngören bu teknolojiler sayesinde sürücüler yolculuğun keyfine odaklanma fırsatı bulacak.

KIA'nın “DRIVE WiSE” teknolojileri; otoyol otonom sürüş özelliği, şehir içi otonom sürüş özelliği, öndeki aracın takibi, acil duruş sistemi, trafik sıkışıklığı desteği ve otonom park işlevlerini kapsıyor:

  • Otoyol otonom sürüş özelliği; radar ve kamera algılama sistemlerini birlikte sunarak şerit işaretlerini yorumluyor. Aracın sürücü müdahalesi olmaksızın şeridinde kalmasını, diğer araçları sollamak için farklı şeritlere geçmesini veya farklı bir yolu takip etmesini sağlıyor.
  • Şehir içi otonom sürüş özelliği; aracın yol üzerindeki konumunu belirlemek üzere GPS teknolojisini ve sensörleri kullanarak sıkışık şehir ortamlarında güvenli bir şekilde seyahat edilmesine imkan tanıyor. Ayrıca canlı trafik güncellemelerine yanıt veriyor.
  • Öndeki aracın takibi özelliği; öndeki aracı izleyen ve aracın kendi güzergahını bununla bağlantılı olarak hesaplamasını, güvenli bir uzaklıkta takip etmesini sağlayan bir sistem olarak çalışıyor.
  • Acil duruş sistemi; sürücünün yüzünü analiz ederek, dikkatinin yoldan uzun süre ayrılmamasını sağlamak için KIA'nın “sürücü durum izleme” sistemiyle uyum halinde çalışıyor. Sistem sürücünün gözlerini yoldan çok uzun bir süre boyunca ayırdığını fark ederse aracı otomatik olarak uygun bir şeride çekiyor ve durduruyor.
  • Trafik sıkışıklığında destek özelliği; öndeki aracı sıkışık trafik şartlarında izleyerek güvenli bir uzaklıkta kalmayı sağlıyor. Sistem, mesafe kazanmak için aracı uygun boşluklara geçiriyor.
  • Otonom vale park ise; sürücünün araçtan çıkmasından sonra, akıllı anahtar veya akıllı saat ile etkinleştiriliyor. Aracın kendisini uzaktan park etmesini sağlıyor.

DRIVE WiSE tanıtım filmini aşağıdaki adresten izleyebilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=w6fX2fCK264