Hakkımızda

Anadolu Grubu’nun en köklü şirketlerinden biri olan Çelik Motor, 26 Şubat 1960 tarihinde limited şirket olarak kuruldu, 14 Mayıs 1970 tarihinde ise anonim şirket oldu.

2020 yılında 60. yılını kutlayan Çelik Motor, kurulduğu günden bu yana otomotiv sektörünün gelişmesine önemli katkılarda bulunuyor. Yarım asrı aşkın süredir, isim ve yapısını değiştirmeden aralıksız olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’deki en eski şirket unvanını taşıyan Çelik Motor, hizmet alanlarında pek çok ilke de imza attı.


Çelik Motor, 1966'da Skoda kamyonetlerin satışıyla ilk önemli hamlesini yaptı. 1985'te Lada distribütörlüğünü aldı ve Lada markası ile büyük başarı kazandı. Dönemin en popüler araçlarından biri haline gelen Lada, 1989 - 1993 yılları arasında Türkiye'nin en çok satılan ithal otomobili oldu. Çelik Motor, 1986'da aldığı Honda otomobili operasyonunu ise 1992'de Anadolu Honda'ya devretti.

Distribütörü olduğu markaları sektörün öncü markaları arasına sokmayı başaran Çelik Motor, 2001 yılından bu yana Güney Koreli Kia markasını otomobil severlerle buluşturuyor. Çelik Motor, dünyada başarı grafiği hızla yükselen markalardan biri olan Kia’yı, Türk otomotiv sektörünün önemli oyuncularından biri haline getirdi. Teknoloji ve tasarım vizyonu ile dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fark yaratan Kia, her yeni modeli ile standartları yükseltmeye, otomobil tutkunlarını heyecanlandırmaya devam ediyor.

Çelik Motor, 2005 yılından itibaren yenilikçi ve girişimci vizyonu ile yeni tüketici alanlarına açıldı. Şirketin filo kiralama markası Çelik Motor Filo sektörün en önemli oyuncularından biri oldu. 2014 yılında Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli kurumsal araç kiralama markası olarak kurulan Garenta, gerçekleştirdiği kısa dönem araç kiralama operasyonuyla sektöre farklı bir anlayış getirdi. 2016 yılında Çelik Motor bünyesindeki tüm kiralama faaliyetleri Garenta çatısı altında birleşti. Marka yeni nesil hizmet anlayışı ve ülkenin dört bir yanındaki şehir ve havalimanı ofisleri ile sektörün yenilikçi markası olmaya devam ediyor.

Çelik Motor, sektördeki bilgi birikimi ve deneyimini dijital platforma da taşıyarak 2013 yılında ikinciyeni.com’u kurdu. Türkiye’de ilk kez online açık artırma yöntemiyle ikinci el otomobil alım satımı yapan ikinciyeni.com, attığı önemli başarıların yanı sıra yıllar içerisinde müşterileri için geliştirdiği yenilikçi hizmetleriyle sektörde kılavuz marka konumunu sürdürüyor.

Çelik Motor ayrıca, sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimini 2022 yılında yeni markası Carwizz Oto Ekspertiz'e taşıdı. Carwizz Oto Ekspertiz, müşteri odaklı yapısı, tecrübeli ve hızlı hizmet anlayışıyla Türkiye’deki kurumsal firmalara ve son tüketiciye tecrübesiyle bağımsız, tarafsız ve profesyonel ikinci el araç ekspertiz hizmeti veriyor.

 

BAŞA DÖN